Yaşam

2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’na Rekor İlgi

Bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışı müracaatları sona erdi. İlginin ağır olduğu yarışa 47 ülkeden toplam 619 sinema başvurdu. Yarış kapsamında düzenlenecek gösterim ve söyleşiler, sinemaseverleri bir sefer daha Sultanbeyli’de bir ortaya getirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından gerçekleşecek 2. Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Müsabakası, bu yıl 15-18 Aralık tarihleri ortasında seyirciyle bir ortaya gelecek. Geçtiğimiz günlerde müracaatları sona eren ve hem ulusal hem de memleketler arası alanda çok sayıda müracaat yapılan yarışta toplam 619 başvuruyla kıymetli bir sayıya ulaşıldı.

47 Ülkeden Toplam 619 Başvuru!

Kısa sinemaya ülkemizde daha fazla tabir alanı açmak ve kısa sinema severlerle kesim profesyonellerini buluşturmak maksadıyla 2’ncisi düzenlenecek Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması’na büyük bir ilgi gösterilirken, 314 ulusal ve 305 uluslararası müracaat olmak üzere 47 ülkeden iştirak sağlandı.

Ön heyet değerlendirmesiyle belirlenecek finalistler ortasından ana heyet tarafından seçilecek sinemalar, 18 Aralık tarihinde gerçekleşecek kapanış merasiminde duyurulacak. Sultanbeyli Memleketler arası Kısa Sinema Yarışı kapsamında birinci sinemaya 20 bin TL, ikinci sinemaya 15 bin TL, üçüncü sinemaya ise 10 bin TL olmak üzere toplam 45 bin TL para mükafatı verilecek. Ayrıcabu yıl da finale kalan fakat dereceye giremeyen 6 sinemaya 3’er bin TL gösterim telifi ödenecek.

Yarışmada Birinci Kere Farklı Kısımlarda Mükafatlar Verilecek

Gösterimler ve sinema gruplarıyla yapılacak söyleşilerin yanı sıra yeni mükafatların de dahil edildiği Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması’nda bu yıl birinci kere En Yeterli Müzik, En Yeterli İmaj Yönetmeni, En Yeterli Bayan Oyuncu, En Âlâ Erkek Oyuncu ve En Düzgün Kurgu olmak üzere 5 kolda 5’er bin TL para mükafatı verilecek. Türk sinemasına katkıları bulunan bedelli isimlere de birinci kere Onur Ödülü takdim edilecek.

Bu Yılki Heyet Özel Mükafatı Metin Erksan Anısına!

2. Sultanbeyli Milletlerarası Kısa Sinema Yarışması’nda, vefatının 10’uncu yılı münasebetiyle usta direktör Metin Erksan onuruna seçilecek 5 kısa film seyirciyle buluşacak. Ayrıyeten heyetin belirleyeceği bir sinemaya verilecek Heyet Özel Mükafatı de bu yıl Metin Erksan ismini taşıyacak. “Metin Erksan Jüri Özel Ödülü”nü kazanan sinema, 7 bin TL’lik para ödülünün de sahibi olacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu