Ekonomi

“2023 enflasyonda önemli düşüşlerin yılı olacak”

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Washington Ekonomi Kulübü’nde katıldığı etkinlikte para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fed’in son toplantısına değinen Powell, “Ekonomimizin yaklaşık dörtte birini oluşturan mal sektöründe enflasyonla mücadele süreci, enflasyonu düşürme süreci başladı ve başladı. Ancak daha alınacak çok yol var. Bunlar dezenflasyonun çok erken aşamaları.” dedi.

Powell, şu anda hizmet branşında enflasyondaki düşüşün görülmediğini kaydetti.

İşte Powell’ın belgeleri:

– “Ocak istihdam raporunun bu kadar güçlü olmasını beklemiyorduk.”

– “Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye indirecek kadar kısıtlayıcı bir politika duruşu elde etmeye çalışıyoruz ve bunu henüz başardığımızı düşünmüyoruz.”

– “Veriler beklenenden güçlü olmaya devam ederse faiz oranlarını daha da artırmak gerekebilir.”

– “Enflasyonun yüzde 2’ye düşmesi gelecek yıla kadar sürecek. 2023 yılının enflasyonda önemli düşüşlerin yaşandığı bir yıl olmasını bekliyoruz.”

– “Sabırlı olmalısın. Ekonomi güçlü olduğu için işgücü piyasası güçlüdür. İşgücü piyasasının zayıfladığını görmeden önce enflasyondaki düşüşün başlangıcını görebilmiş olmamız iyi bir şey.”

– “Fed’in cari bilançosu 8,4 trilyon dolar. Banka pasif olarak bilançosunu küçültme sürecinde ve bunun birkaç yıl sürmesini bekliyoruz.” Powell’ın ekonomiye sert bir tavır almamasının ardından dolarda gerileme yaşandı ve altın güç kazandı. Açıklamaların ardından dolardaki gevşeme ons altının yükselişini beraberinde getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu