Haber

ABD’de Kakao İthalatına Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması Davası

ABD’de Uluslararası Hak Savunucuları Örgütü (IRA), çocuk işçi çalıştıran Batı Afrika ülkelerinden kakao ithalatının yasaklanması için federal bir dava açtı.

IRA’nın açtığı davada, federal hükümetin 1930’lardaki yasasına göre çocuk işçi çalıştıran ülkelerden gelen eserlerin ABD’ye girişinin yasaklanması talep edildi.

Örgüt, dava açma gerekçesinin, çocuk işçiler tarafından toplanan kakaonun Hershey, Mars, Nestle ve Cargill gibi ABD’nin ünlü çikolata markalarında kullanılabileceğinin Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) ve Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP) tarafından kanıtlanması olduğunu kaydetti. İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) gözleri bağlıydı.

CBP sözcüsü, çocuk işçiler tarafından toplanan kakao ile ilgili “ticari bilgilerin gizli kalması amacıyla bilgi veremeyeceklerini” açıklarken, olayla ilgili yorum yapmadı.

IRA Lideri Terry Collingsworth, “ABD hükümeti, yasayı uygulayarak Afrikalı çocuklara yönelik bu istismara son verebilir” dedi. terimleri kullandı

Dünya kakao üretiminin yüzde 70’inin Batı Afrika’da gerçekleştirildiği ve buradaki üretimin büyük bölümünün ABD’ye ihraç edildiği biliniyor.

Daha önce dava açıldı.

Gıda şirketleri Nestle ve Cargill’e, Mali’den küçük yaşta kaçırılan 6 Afrikalı tarafından çocukların çalıştırıldığı Batı Afrika’daki çiftliklerden kakao satın aldıkları ve Fildişi Sahili’ndeki kakao çiftliklerinde çalıştırıldıkları gerekçesiyle açılan dava, 2021’de ABD Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi.

Collingsworth, örgütün hukuk ekibinin ABD’de Nestle ve Cargill tarafından alınan kararların Fildişi Sahili’nde çocuk köle kullanımına yer açtığını ileri sürerek dava açacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu