Haber

ABD’li Yargıç DACA Programının Yasadışı Olduğunu Söyledi

Teksas Federal Bölge Yargıcı Andrew Hanen, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin düzenlediği “Çocukluk Çağı Gelişleri İçin Ertelenmiş Eylem (DACA)” programının da “hukuka aykırı” olduğunu söyledi.

Hanen, ülkeye yasa dışı yollarla getirilen yaklaşık 600 bin Latin kökenli gencin hukuki durumunun düzenlenmesini ve 2 yıl süreyle çalışma izni verilmesini içeren programa ilişkin kararını açıkladı.

Kararda, DACA’nın revize edilmiş versiyonunun “hukuka aykırı” olduğuna dikkat çekilerek, “DACA kapsamındaki bireylerin ve ailelerinin içinde bulunduğu zor durumu anlasak da, mahkeme bir süredir programın yasallığı konusunda endişelerini dile getiriyor. ” İfadesi yer aldı.

Öte yandan “kararın federal hükümet tarafından herhangi bir işlem yapılmasını gerektirmediği” belirtilirken, programın sonlandırılması yönünde herhangi bir talimat verilmemesi dikkat çekti.

Karara ilişkin ABD Yüksek Mahkemesi’ne itiraz edilmesi ve programa ilişkin konunun üçüncü kez yüksek mahkemeye taşınması bekleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre yaptığı yazılı açıklamada, karardan hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, “Bu kritik politikayı hukuki zorluklara karşı savunmaya devam edeceğiz.” Bu kelimeyi kullandı.

DACA 600 bin kaçak göçmeni sınır dışı edilmekten koruyor

ABD’de “DACA” olarak bilinen ve 2012 yılında uygulamaya konulan program, ülkeye yasa dışı yollardan getirilen yaklaşık 600 bin Latin kökenli gencin hukuki statülerinin düzenlenmesini ve 2 yıl süreyle çalışma izni verilmesini kapsıyor.

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın yerini alan Donald Trump yönetimi, Eylül 2017’de DACA’nın anayasaya aykırı olduğunu öne sürerek programı sonlandırmaya karar verdiğini açıklamış ancak kararın uygulanması San Francisco Federal Bölge Mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

Davanın gönderildiği ABD Yüksek Mahkemesi, 18 Haziran 2018’de Trump yönetiminin DACA’yı sona erdirme kararını 5’e 4 oyla reddetmiş ve programın devam etmesi gerektiğine hükmetmişti.

Teksas Federal Mahkemesi, 17 Temmuz 2022’de DACA programının geçersiz olduğuna karar vermiş ve mevcut ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, programın yasallaştırılması ve bu soruna kalıcı çözüm bulunması için yeni bir yasa çıkarılacağını açıklamıştı.

ermenekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu