Haber

AK Parti Genel Sekreteri: Yüzde 50+1 şartı millet iradesine baskıdır

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, kendi önerileriyle, 2017 yılında anayasa değişikliği referandumuyla yürürlüğe giren cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken yüzde 50 + 1 oy şartını eleştirdi.

Fatih Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanlığı seçimi için gerekli olan ‘mutlak çoğunluk’ yani ’50+1′ şartı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin vazgeçilmez bir unsuru değildir. Aslında dünyanın birçok demokratik ülkesinde farklı oranlar uygulanıyor.”

Yüzde 50+1 şartının milli irade üzerinde bir “baskı unsuru” olduğunu savunan Şahin, “Bu düzenleme yürürlüğe girdiğinden bu yana siyaset sahnesinde yaşananlar, bu şartın siyasi irade üzerinde bir baskı unsuru haline geldiğini gösterdi.” kurum ve millet iradesi, siyasetin doğal kanalını yok etmiş, parçalanmış ve istikrarsız bir ortam yaratmıştır.” “Bir resim yarattığını ortaya çıkardı” dedi.

Uygulamanın “Demokles’in kılıcına” dönüştüğünü belirten Şahin, şöyle devam etti:

“En çok oyu alan adayın seçilmesi, seçim yarışının daha rekabetçi, organik, baskılardan ve yapaylıktan uzak olmasını sağlayacak, sonuçlar açısından daha sağlıklı ve ülkemizin çıkarına olacaktır. Siyaseti seçmeyenler ve şeffaflık, ama siyasetin olmayışı, kapalı kapılar ardında yürütülen gizli ve şaibeli anlaşmalar, ‘sadece’ ‘Çoğunluk/50+1’ kuralını sistemin ve siyaset kurumunun üzerinde sallanan Demokles’in kılıcına dönüştürdüler. Bu nedenlerle sorunun anayasal düzeyde gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu