Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.659 liradan işlem görüyor

Ons altın fiyatındaki düşüşe paralel olarak dün değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,6 altında 1.658,8 liradan tamamladı. Yeni güne yatay bir seyirle başlayan altının gram fiyatı, önceki kapanışı olan 11.05’in hemen üzerinde 1.659 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET NE KADAR?

Aynı zamanda çeyrek altın 2.725 liradan, cumhuriyet altını ise 11.005 liradan satılıyor. Üst üste 3. işlem gününde de düşüş eğilimini sürdüren altının ons fiyatı, önceki kapanışa göre yüzde 0,1 düşüşle 1.923,6 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GÖZLER FED’İN ALACAĞI KARARDA

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para piyasalarında fiyatlamada faiz oranlarını uzun süre yüksek seviyelerde tutacağına ilişkin artan beklentiler nedeniyle artan ABD tahvil getirileri ve doların altına olan talebin azalmasına neden olduğunu söyledi.

Analistler, dün büyük petrol üreticilerinin arz kısıtlamaları nedeniyle yükselişi hızlanan petrol fiyatlarının enflasyon kaygılarını yeniden alevlendirdiğini kaydederek, bu durumun para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecekteki para politikaları üzerinde baskı oluşturabileceğini kaydetti.

ERDOĞAN’DAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Analistler, ülkede bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı OVP’nin yatırımcıların odağında olduğunu belirterek, açıklamaların piyasalarda volatiliteyi artırabileceğini bildirdi.

Erdoğan, dün yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, “Enflasyona diz çöktüreceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

ONS ALTINDA 1.940 $ DİRENÇ POZİSYONUNDA

Analistler, bugün ülkede veri gündeminin sakin olduğunu ve Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, ABD’de dış ticaret açığı, yurt dışında hizmetler ve bileşik PMI bilgilerinin yanı sıra Fed’in Bej Kitap raporunun da takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan altının ons fiyatı 1.920 seviyesinde yer alırken, 1.910 doların destek pozisyonunda, 1.940 doların ve 1.950 doların ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

horasan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu