Haber

Avustralya Başbakanı Albanese, Çin Devlet Başkanı Şi ile görüşmesinin “yapıcı” geçtiğini söyledi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, G20 Tepesi kapsamında Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile yaptıkları görüşmenin “olumlu ve yapıcı” geçtiğini kaydetti.

Çin Devlet Lideri Şi ve Avustralya Başbakanı Albanese, Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G20 Zirvesi’nde bir ortaya geldi.

Albanese, görüşmeye ait yaptığı açıklamada, iki ülkenin farklılıkları olduğunu belirterek, Avustralya’nın çıkarlarından ve bedellerinden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Görüşme sonrasında iki ülkenin gerektiğinde işbirliği yapacağını kaydeden Albanese, lakin yeri gelince fikir ayrılıklarına düşebileceklerini de lisana getirdi.

Anthony Albanese, Şi ile yaptığı görüşmede milyarlarca dolara mal olan ticari kısıtlamaları da gündeme getirdiğini, lakin rastgele bir somut kelam almadığını tabir etti.

Şi ile yapılan ikili görüşmenin “olumlu ve yapıcı” geçtiğini vurgulayan Albanese, hükümetler ortası diyaloğun süreceğini bildirdi.

Çin ve Avustralya ilişkileri

Avustralya ve Çin başkanları, 2016’dan beri üst düzey görüşme yapmamıştı.

Eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un Kovid-19 salgınının kökeninin araştırılması için Batılı müttefiklere katılmasıyla, iki ülke ortasındaki münasebetler olumsuz etkilenmişti.

Avustralya, Ekim 2021’de ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı teknolojisi alanında işbirliğini öngören AUKUS anlaşmasını imzalamıştı.

Ayrıca Avustralya, AUKUS’un yanı sıra ABD, Japonya ve Hindistan’ın dahil olduğu Quad adlı güvenlik ittifakına katılmıştı.

Bu gelişmeler, Çin tarafından Pasifik’te kendisine karşı bir ittifak olarak yorumlanmıştı.

İki ülke ortasındaki bağlantıların bu gelişmelerle ziyan görmesiyle Pekin idaresi, Avustralya’dan ithal ürünlere getirdiği kısıtlamalarla siyasi alandaki gerilimi ticari boyuta taşımıştı.

Avustralya’da Emekçi Partisi’nin Mayıs 2022’de seçimi kazanması ve Albanese’in başbakan olmasının ardından Çin’e, ticari kısıtlamaların kaldırılması için davet yapılmıştı.

Seçimlerin akabinde Pekin’in bakanlar ortası etkileşim yasağını kaldırmasıyla Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, ticari kısıtlamaların kaldırılması ve alakaların geliştirilmesi için Çinli mevkidaşı Vang Yi ile telefon görüşmeleri yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu