Teknoloji

Çinli Zhurong Rover, Mars’ta Su İzleri Buldu

Çin, Zhurong gezici görevinin 15 Mayıs 2021’de Mars’a başarılı bir şekilde iniş yapmasıyla bunu yapan üçüncü ülke oldu. Daha da etkileyici olan şey, Çin’in ilk Mars görevinin yarı yolda yörüngeye çıkma, iniş ve navigasyon yapması.

Adını Çin mitolojisindeki ateş efendisinden alan Zhurong, Tianwen-1’in yörüngesinden ayrılmış ve önceki NASA görevlerinin yakınında Utopia Planitia adlı geniş bir ovaya inmişti. Birçok volkanik malzeme ile kaplı olan bu bölgede Zhurong, keşfedilen su izleri.

Zhurong’un kum tepelerinde bulduğu su izleri

Su, Mars’ta yaşam olasılığını artıran en değerli unsurlardan biri olarak kabul ediliyor ve Zhurong Mars gezgininin keşifleri, Mars’ta suyun varlığına yönelik araştırmalarda önemli bir adım olarak görüldü ve öyle de oldu. Mars’ın Utopia Planitia bölgesindeki kumulları incelemek için tasarlanan Zhurong Mars gezgini, yapılan keşif ve araştırmalar sonucunda kızıl gezegenin kumullarında bulundu. su molekülleri tespit edildi.

Zhurong, dört küçük kum tepesini gözlemleyerek, yüzeylerinde çatlaklı katmanlar ve sırtlar olduğunu keşfetti. Bu özellikler kum tepelerindeki küçük özelliklerdir. su ceplerinin erimesiyle oluşur . Araştırmacılara göre bu su cepleri, Mars’ın kutup bölgelerinden gelen su buharının yoğunlaşmasıyla oluştu.

Su buharının kutuplardan düşük enlemlere taşınması, Mars’ın eksenel eğiminin kaymasıyla ilgilidir. Mars’ın eğimi zamanla dalgalanarak kutup buzullarının erimesine veya büyümesine neden olur. Araştırmacılar, Zhurong’un incelediği kum tepelerinde su izleri buldular. Yaklaşık 400.000 ila 1.4 milyon yıl önce meydana gelen bir eksen eğikliği değişikliği sırasında oluşmuştur.varsayarlar.

Zhurong’un bulguları, Mars’ta suyun yalnızca eski zamanlarda değil, daha yakın zamanlarda da var olduğunu gösteriyor. Ayrıca suyun sadece katı veya gaz halinde değil, sıvı halde de var olabileceğini kanıtlar.

28 Nisan 2023 tarihinde yayınlanan araştırmanın linki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu