Haber

Dışişleri Bakanı Fidan: Bir güne kadar fasıllar tek tek açılıp kapanıyordu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) bakış açısının değişmediğini belirtti.

Bakan Fidan, Berlin’deAB Genişlemesi ve Reformuna ilişkin Dışişleri Bakanları Konferansı’nda bir paneli dinlerken İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström‘Şöhret ” “Genişlemeden bahsediyoruz ama burada mevkidaşım Hakan Fidan’ın da fikrini almak isterim.”Söyledikten sonra kelimeleri almak “AB üyeliğine bakış açımızı değiştirmediğimizi söyleyebilirim. Bugün AB üyelerinin yeni jeopolitik koşullar altında yeni bir ruhla genişleme konusunda yeni bir tartışmaya başlaması önemli.”söz konusu.

Türkiye AB üyeliğine başvurduğundan bu yana 50 yıldan fazlaZamanın geçtiğini kaydeden Fidan, şunları söyledi: “2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yılları Türkiye’nin AB üyeliği yolunda en zor dönemlerdi. Fasıllar birer birer açılıp kapanıyordu, ta ki bir gün Türkiye’nin AB üyeliği jeopolitik nedenlerden dolayı donduruldu.”dedi.

Neredeyse 15 yıl sonraFidan, jeopolitik nedenlerden dolayı genişlemenin gerekli olduğunun tartışıldığını belirterek, ” Bu tartışmaya önemli bir katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. “Umarım bu tartışma herkesin yararına olacak sonuçlar doğurur.”söz konusu.

hassa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu