Teknoloji

Dünyanın en eski ateşi: En az 6.000 yıldır sönmeden yanıyor

18. yüzyılda kaşifler yanan dağ‘A ( yanan dağ ) geldiklerinde ilk başta bunun bir volkan olduğunu düşündüler. Ancak daha sonra bu dağın çok daha garip bir şey olduğunu anladılar. Avustralya’nın Yeni Güney Galler bölgesinde yer alan bu dağ, binlerce yıldır sönmeyen ateşiyle, Dünyanın bilinen en eski kömür yangınına ev sahipliği yapıyor.

Bilim adamlarının çoğu bu ateşin en az 6000 yıldır yandığına inanıyor, ancak bazıları bunun çok daha eski olabileceğini söylüyor.

Bu yangın, Wingen Dağı’nın altında, yerin yaklaşık 30 metre altında bulunuyor. Wingen kelimesi, yerel Wonaruah halkının ana dilindedir. ateş anlamına gelmesi tesadüf değildir. Yerin altında olduğu için bu ateşi görmek, hatta büyüklüğünü anlamak bile mümkün değil ama dağdan yükselen duman onun varlığını kesin olarak kanıtlıyor.

Imperial College London, İngiltere’den yangın bilimi profesörü Guillermo Rein, 2022’de ScienceAlert’e “ Yanan Dağ’ın altındaki yangının boyutunu kimse bilmiyor, sadece tahmin edilebilir.” ve devam etti: “ Çapı muhtemelen 5 ila 10 metre arasında olan ve sıcaklığı 1.000 santigrat dereceye kadar çıkan bir top hakkında konuşabiliriz.

Ateş, dağın altında yatan devasa kömür yığınlarından besleniyor. . Şöminede beyazlaşan bir kömür parçası gibi, görünmez ateş yılda yaklaşık 1 metrede kömürü yavaşça yakar. Yaklaşık 6,5 kilometre boyunca uzanan yangının güzergâhı ve yanma hızı ölçülerek yaş varsayımları yapılıyor. Ama ne zaman yanmaya başladığını kimse bilmiyor.

Nasıl çıktığından emin değil misin?

Yangının nasıl çıktığı kesin olarak bilinmese de insan yapımı olmadığı neredeyse kesin. Şimşek gibi doğal bir neden, en olası açıklama olarak görülüyor.

Profesör Rein, Burning Mountain’a yaptığı ziyareti ayrıntılarıyla anlatan bir blog yazısında, kömür ateşinden dışarı pompalanan ısının, zirvenin etrafında herhangi bir rastgele bitki örtüsünden yoksun 50 metrelik bir bölge oluşturduğunu söylüyor.

Dünyanın diğer bölgelerinde, özellikle Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer yer altı kömür yangınlarının bulunduğunu belirtiyor. Örneğin, Pennsylvania’daki Centralia madenindeki bir yangın, 1962’de terk edilmiş kömür madenlerinden oluşan bir labirentte yanlışlıkla tutuştu. Söndürmek için yapılan birkaç girişime rağmen, bugüne kadar hala yanıyor ve 250 yıl daha yanmaya devam etmesi bekleniyor.

Sidney’den arabayla dört saatten az bir mesafede Yanan Dağ Tabiatı Koruma Alanıhalkın ziyaretine açıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu