Ekonomi

Erzurum’da Yem Rasyon Üretim Merkezi faaliyete geçti

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli besicilik merkezlerinden biri olan Erzurum’da, çiftçilerin yem ihtiyaçlarını düşük maliyetle karşılayacağı “Kayın Yem Üretim Merkezi” çalışmalarında sona gelindi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptığı yazılı açıklamada, merkezin tam kapasite üretime geçtiğinde çiftçilerin yem ihtiyacının düşük maliyetle karşılanabileceğini belirtti.

Hayvanların beslenmesinde ve hayvanların besin ihtiyaçlarının karşılanmasında tek başına kaba yemlerin yeterli olmadığına işaret eden Sekmen, “Kaba yemin yanı sıra hayvanların ihtiyacı olan proteinleri sağlamak için kesif yemler kullanılmalıdır. Belirlenen oranlarda öncelikle ilimiz ve hinterlandında çiftçilerimizin ihtiyacı olan rasyonları üreterek bölge hayvancılığının gelişmesine katkı sağlayacaktır.” sözlerini kullandı.

Kentte geçen yılki bilgilere göre 801 bin 591 büyükbaş ve 1 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan bulunduğunu hatırlatan Sekmen, kış aylarının uzun sürmesi nedeniyle üreticilerin 180 gün depoladıkları yemlerle hayvanların beslendiğine dikkat çekti.

Kaliteli ve yüksek proteinli yemlerin hayvancılığın gelişimi için değerli olduğunu vurgulayan Sekmen, şunları kaydetti:

“Tesisimizde çiftçilerimiz kaliteli ve ucuz yem rasyonları ile desteklenecek. Ayrıca bu sayede üreticilerin yem maliyetleri de düşürülecek. Hazırlanan yemler 25, 50 kilogram aralığında paketlenecek, büyük işletmeler için 1000 kilogram aralığında olup, ihtiyaç sahibi üreticilere sunulacaktır.Kalite ve yüksek proteinin yapı taşı olan rasyonlar ile hem üretici hem de şehir ekonomisi kazançlı çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu