Haber

Futbolda şampiyonluk kupaları 100. yıl için yenilendi

Futbolda şampiyonluk kupaları 100. yıl için yenilendi

İSTANBUL – Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), SporToto Üstün Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Turkcell Üstün Kupası şampiyonluk kupaları TFF’nin 100. kuruluş yılı münasebetiyle değişti.

TFF Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve TFF 3. Lig’de şampiyon takımlara verilen kupaların tasarımları açıklandı. Turkcell Süper Kupa yenilendi. Yenilemede ilk kupa, Spor Toto Muhteşem Lig’in 2022-2023 sezonunu şampiyonlukla tamamlayan Yılport Samsunspor’un futbolcularının elinde olacak.

Konuyla ilgili TFF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, uzun bir çalışmanın ardından ortaya çıkan yeni şampiyonluk kupasının ana ilham kaynağının, futbolun tüm paydaşlarının oluşturduğu aile konsepti ve ay yıldızımız olduğu belirtildi. bu büyük aileyi bir araya getirdi ve kenetledi. Türkiye Futbol Federasyonu bir ailedir. Federasyon, kulüpler, futbolcular, taraftarlar ve futbol camiası bu ailenin 5 temel yapı taşıdır. Federasyonun 100. yılında bu özel kupa tasarlanırken, futbol camiası bir aile olarak düşünülmüş, bu unsurlar birleştirilmiş ve kupa futbolun yıldızlarına atfedilmiştir. Yukarıdan bakıldığında bu unsurları bir araya getiren 5 koldan oluşan yıldız şeklinde bir kupa tasarlanmıştır. Motiflerle süslenmiş 5 kol 90 derece bükülerek taban üzerinde birleşerek bir yıldız oluşturmaktadır. Pencereler, ışığı getiren ve aileleri dış dünyayla buluşturan unsurlardır. Kupanın kollarında tarihi kültür mirasımızda yerini almış pencere ve cumbaların mimari süsleme unsurlarından biri olan Meşhrebiye geometrik desenleri kullanılmıştır. Bu kalıplar sonsuzluğu, istikrarı ve topluluk olmanın yapı taşını, aile olmayı tasvir ediyor. Son olarak kupanın üzerinde futbolu en güzel simgeleyen futbol topu ile kupanın tasarımı tamamlandı ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi.

cal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu