Haber

G20 başkanlığını devralan Brezilya’dan Putin kararı

Dün Hindistan’da başlayan G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvenin ortak sonuç bildirgesinde Türkiye’ye Tahıl Anlaşması’na yaptığı katkılardan dolayı teşekkür edildi. Ukrayna’daki savaş da Rusya’dan bahsedilmeden kınandı. Bu durum G20 ülkelerinin denge bulma çabası olarak yorumlandı.

Hindistan Başbakanı Narenda Modi, G20’yi Brezilya’ya devrederek başkanlık tokmağını Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya verdi. Tepe gelecek yıl Rio de Janeiro’da düzenlenecek. Brezilya’nın 1 Aralık’tan itibaren üstleneceği G20 dönem başkanlığı, 2025’te Güney Afrika’ya, 2026’da ise ABD’ye geçecek.

Tokmağı devraldıktan sonra konuşan Lula, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisini gelecek yılki toplantıya davet edeceğini söyledi. Lula, lider kaldığı sürece Putin’in gelecek yıl zirveye katılması halinde Brezilya’da tutuklanmayacağına söz verdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Putin hakkında “Ukrayna’da savaş suçları işlediği” gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı. Bu durum nedeniyle Putin sadece yakın müttefiki Belarus’a gitti.

KAYNAK: HABER7

mudanya-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu