Ekonomi

Gardaş Azerbaycan ile ticaret gelişecek

İZMİR (İGFA) – Türkiye ile Azerbaycan arasındaki güçlü bağlara bir yenisi daha eklendi. Azerbaycan Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı ve Azerbaycan-Türkiye Parlamento Arası İlişkiler Çalışma Grubu Lideri Ahliman Amiraslanov’un da aralarında bulunduğu Azerbaycanlı milletvekillerinden oluşan bir heyet İzmir’i ziyaret etti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı Lider ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yürütme Konseyi Başkanı Hayrettin Uçak, Azeri Milletvekillerini tam zamanlı ağırladı. Uçak, 2022’de 3 milyar doları aşan dış ticaret hacmini iki ülkenin ortasında 5 yıllık vadede 5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Azerbaycanlı milletvekillerinden oluşan heyet ilk ziyaretlerini İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e yaptı. Ardından Azerbaycan Türkleri Federasyonu, Bornova Yeşilova Ehlibeyt Camii, Ege Bölgesi Kars Iğdır Dernekler Federasyonu ve İzmir’i ziyaret eden heyet, iftar yemeği ile programlarını sonlandırdı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Azerbaycan Heyeti, Azerbaycan Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı, Azerbaycan-Türkiye Orta Parlamento İşleri Çalışma Grubu Lideri Ahliman Amiraslanov, Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Milletvekilleri Anar İskenderov, Malahat İbrahimgizi, YAP Teftiş Kurulu Üyesi Azer Badamov, YAP’ı ziyaret Binagadi İlçe Teşkilat Başkanı Vüsar İsmayilov, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Ayrımlayan Çankırı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçar yer aldı.

Ziyarette konuşan Azerbaycan Parlamentosu Sağlık Komitesi Başkanı, Azerbaycan-Türkiye Orta Parlamento Tahvilleri Çalışma Kümesi Lideri Ahliman Amiraslanov, 44 günlük Azerbaycan-Ermenistan savaşının ilk gününden bu yana Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında yer aldığını vurguladı. Amiraslanov, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bize takviye kuvvetlerini ilk dakikalardan itibaren verdi. Bu nedenle kardeş ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye halkına teşekkür ediyorum.”

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostane ilişkilerin dış ticaret rakamlarına olumlu yansıdığını belirten Hayrettin Uçak sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’nin Azerbaycan’a ihracatı 2022’de yüzde 10 artarak 2 milyar 26 milyon dolardan 2 milyar 221 milyon dolara yükseldi. Azerbaycan’dan ithalatımız yüzde 11 artarak 751 milyon dolardan 836 milyon dolara yükseldi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi ilk kez 3 milyar doları aştı. İki ülke arasındaki dostluk ve yakınlık temelinde Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dış ticaretimizin önümüzdeki 5 yılda 5 milyar doları aşacağına inanıyorum. İki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesi için İzmir’de keyifli temaslarda bulunan Azerbaycanlı parlamenterlere teşekkür ediyorum.”

bornovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu