Haber

HDP’den Süleyman Soylu’ya: ‘Gülistan Dokusu 3 Yıl Sonra Neden Bulunamıyor?’

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’nun 5 Ocak 2020’de yurttan ayrılmasının ardından herhangi bir haber alınamadı. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Gülistan Doku tüm müdahalelere rağmen neden bulunamıyor? araya 3 yıl mı?” O sordu.

“Zaynal Abarakov ve ailesini kim koruyor?”

Anka’nın haberine göre; HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, 5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yanıt istedi.

Önlü, şunları söyledi:

“5 Ocak 2020 tarihinden bu yana şüpheli bir şekilde kaybolan Gülistan Doku’dan 3 yıl geçmesine rağmen tek bir haber alınamadı. Zanlının kaybolmasının ardından hazırlanan özel ve bağımsız bilirkişi raporlarında ‘intihar ettiği’ algısı oluşturuldu. Soruşturmanın başından itibaren güvenlik güçleri tarafından bilinçli olarak oluşturulan ve soruşturmanın ilk tutanağını baş zanlı Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’in de aralarında bulunduğu Asayiş Şubesi hazırladı. hazır olduğu ortaya çıktı. Bilirkişi raporlarında, Baş Şüpheli Zaynal Abarokov ve ailesinin soruşturma kapsamında verdiği sözlerin gerçeklerden uzak olduğu ileri sürülüyor.

Gülistan Doku’nun avukatına göre, Gülistan’ın kaybolmasından önceki gece 4 Ocak’ta Zaynal Abarakov tarafından tehdit edilerek gözaltına alındığı ve hazırlanan ilk raporun hiçbir bilimsel bilgiye dayanmadığı iddia edildi. Gülistan Doku’nun kentte akıbetini sorup bu nedenle eylem düzenleyen kişiler hakkında başlatılan soruşturmalar, olayın kapatılarak gündemden kaldırılmak istendiği iddialarını da güçlendiriyor.”

‘Gülistan Doku soruşturması şu anda ne aşamada?’

HDP’li Önlü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Gülistan Doku 3 yıldır neden bulunamadı? Gülistan Doku kim tarafından, kimler tarafından kaybedildi? Gülistan Doku soruşturmasında gelinen nokta nedir? Soruşturmaya ilişkin yeni bilgi, bulgu, delil ve verilere ulaşıldı mı? Gülistan Doku’nun şüpheli bir şekilde kaybolmasından bir gün önce Zaynal Abarakov tarafından gözaltına alındığı ortaya çıkınca Zaynal Abarakov ve ailesini kim koruyor? Gülistan Doku’nun intihar ettiği algısıyla yürütülen arama çalışmalarında gösterilen özen neden cinayet şüphesiyle sürdürülmüyor? Gülistan Doku’nun akıbetini soran kişiler hakkında neden soruşturma açılıyor? Olaya karışan ve Dersim’de bilgisi olan birçok kamu görevlisinin atanarak Dersim’den ayrıldığı doğru mu? Tunceli İŞKUR Müdürü Ö. A. ve valilik personeli FG’nin, Gülistan’ın ailesine basına konuşmayarak ve tweet atmayarak ‘baskı ve tehdit’ edildiğini iddia ettikleri doğru mu? Bu kişiler hakkında soruşturma başlatıldı mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu