Ekonomi

İktidarda yeni adımlar yolda

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın bugün TBMM’ye sunduğu 12. Kalkınma Planı’na göre enerji sektörü öncelikli gelişim alanları arasında yer aldı. Güç tedariği ve kaynak çeşitlendirmesi her zaman kaliteli, sürdürülebilir, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde sağlanacaktır.

2053 yılı esas alınarak yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, elektrik üretiminde nükleer teknolojinin kullanılması, enerji verimliliğinin artırılması, enerji teknolojilerinde yerlileşmenin ön planda tutulması, yeni teknolojilerin entegrasyonu ve Türkiye’nin uluslararası enerji ticaretindeki stratejik konumunun güçlendirilmesi yoluyla kendi kendine yeterliliğin en üst düzeye çıkarılması. net sıfır emisyon hedefi Rekabetçi bir güç segmenti yapısına ulaşılması hedeflendi.

İLK NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ DEVREYE ALINACAK

Akkuyu Nükleer Santrali’nin tüm üniteleri devreye alınacak olup, ilave nükleer santral kurulum çalışmalarına devam edilecektir.

Sakarya Doğal Gaz Sahasından üretilen doğal gazın ekonomiye kazandırılmasına yönelik faaliyetler yoğun bir şekilde sürdürülecektir. Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Tesisinin kapasitesi artırılacaktır.

BETON PROJELERLE DIŞ BAĞIMLILIK AZALACAK

Madencilik ürünlerinin yurt içinde işlenmesine ve nihai ürünlerin geliştirilmesine öncelik verilecek. Karada ve denizde petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri kapsamında sismik ve sondaj faaliyetleri yoğunlaştırılacak. Gabar petrolü ve Karadeniz doğalgazının keşfi örneklerinde olduğu gibi bu alanda da somut projeler hayata geçirilecek ve dışa bağımlılık azaltılacak.

Yurt dışında uygun yatırım ve üretim fırsatları belirlenerek madencilik, petrol ve doğal gaz arama ve yatırım konularında işbirliği geliştirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu