Teknoloji

iPhone’da Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

iPhone kullanıcıları yanlışlıkla silinen mesajları kurtarabilir. Bu gibi durumlarda iPhone’da Silinen Bildirimler Nasıl Kurtarılır kılavuzuyla sorunları çözebilirsiniz.

Çok değerli bir mesaj veya şifre gibi bir daha alınamayacak verileri iPhone’unuzdan silebilirsiniz. Metin bildirimleri silinirse hala yapılacak bir şey var. iMessage sayesinde özellikle iOS 16 ve üzeri kullanıyorsanız bu gibi durumlarda kurtarma seçeneği sunulmuştur. Bu özellik sayesinde kullanıcılar mesajları silseler bile kolay ve güvenilir yollarla geri alabiliyorlar. Ancak eski iPhone modellerinde maalesef böyle bir özellik bulunmuyor. Ancak bu gibi durumlarda yapılabilecek işlemler mevcuttur.

iPhone’da Silinen Bildirimler Nasıl Kurtarılır?

Silinen Bildirimleri iMessage ile Kurtarma

iOS 16 ve üzeri modellerde iPhone mesajları için 30 günlük bir süre bulunmaktadır. Bu sayede silinen mesajın kurtarılması için 30 gün boyunca işlem yapılabilecek. Bu sayede sadece anlık hatalarınız için değil, daha sonra yapacağınız hatalar için de geri alma işlemi yapılabilecektir. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Mesajları açın.
  • Sol üstteki düzenleme seçeneğini seçin.
  • Menüden Son Silinenleri Göster’i seçin.
  • Bu bölüm son 30 gün içinde silinen tüm mesajları gösterecektir. Bu mesajların arasından kurtarmak istediğiniz mesajı bulun ve ardından mesajı seçin.
  • Seçilecek kurtarma seçeneği ile bildirimi geri getirebilirsiniz.

Kurtarılan mesajlar normalde mesajlar bölümünde görünecektir. Ancak 30 günlük sürenin kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor.

Silinen Bildirimleri iCloud ile Kurtarma

İCloud yedeklemesini kullananlar için silinen bildirimleri kurtarmanın bir yolu eski yedeklemelere geri dönmektir. Yedeklemeler aynı zamanda iMessage aracılığıyla gönderilen mesajları da yedekleyebildiğinden, yedeklemeye geri dönmek mesajın kurtarılmasına da olanak tanır. Ancak bu aşamada herhangi bir SIM değişikliği yapılmamalıdır. Aksi takdirde kurtarma işlemleri başarısız olabilir.

Silinen bildirimleri iCloud aracılığıyla kurtarmak için cihazda Ayarlar > iCloud > iCloud Yedekleme bölümündeki adımları izleyin. Bu bölümde yedekleriniz olup olmadığını kontrol edin. Yedekleme görünüyorsa Ayarlar > Genel > Sıfırla’yı izleyerek cihazınızı sıfırlayın. Yine ilk adımda iCloud yedekleme kurulumunu seçerek yedeklemenizi seçin ve cihazı yedeklemeden yüklemek için geri yükle seçeneğine tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu