Ekonomi

İran, Güney Kore ile müzakerelerin olumlu olduğunu söyledi

İran ekonomiBakan İhsan Handuzi, ülkesinin ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle Güney Kore’de bloke edilen döviz kaynaklarının serbest bırakılması konusunda Seul ile görüşmelerinin “çok iyi ve yapıcı” olduğunu söyledi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Ekonomi ve Maliye Bakanı Handuzi, başkent Tahran’da gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından konuştu.

İran’ın ABD yaptırımları nedeniyle ülke dışında tuttuğu varlıklarının sorulması üzerine Handuzi, “Güney Kore ile çok iyi ve yapıcı müzakereler yapıldı. Görüşmeler biter bitmez Merkez Bankası aracılığıyla bilgi verilecektir.” söz konusu.

Öte yandan Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Samir el-Khalil’in Tahran ziyareti kapsamında bu ülke ile ikili ticari ilişkileri değerlendiren Handuzi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında üzerinde mutabık kalınan mutabakatları dile getirdi. İbrahim Reisi Şam’a devreye girdi.

İranlı Bakan, “Cumhurbaşkanı ziyareti sırasında İranlı iş adamlarının Suriye’de daha rahat hareket edebilmeleri için finansal kolaylıklar öngören anlaşma kapsamında İranlı şirketlerden oluşan bir konsorsiyum, üç aydan kısa bir süre içinde 2 özel banka kurdu. Biz de size destek olacağız. banka aracılığıyla.” söz konusu.

İran, ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle varlıklarına erişemiyor

İran, Güney Kore’nin petrol ihracatından elde ettiği ve bu ülkedeki bankalarda tuttuğu 7 milyar dolarlık dövize ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle ulaşamıyor.

Güney Kore’nin “The Korea Economic Daily” gazetesi 30 Mayıs’ta İran’ın Güney Kore’de tuttuğu 7 milyar dolarlık varlığının serbest bırakılmasını sağlamak için Washington ile Seul arasında görüşmeler yapıldığını bildirdi.

İran’ın yarı resmi ajansı ISNA, 6 Haziran’da yayınladığı haberde, Tahran’ın ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle Irak’ta dondurulan 10 milyar dolar ve Güney Kore’deki 7 milyar dolarlık varlığını serbest bırakmayı kabul ettiğini duyurdu.

Haberde, Umman Sultanı Heytham bin Tarık’ın 29 Mayıs’ta Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret ve ABD Lideri Joe Biden’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk’ün Umman ziyareti sırasında anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

haber-meric.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu