Haber

Kırgızistan devlet bankasını dolandıran iki kişi için Türkiye’den iade kararı

Kırgızistan devlet bankasını 30 milyon dolar dolandırdıkları iddia edilen ve haklarında kırmızı bülten çıkarılan iki kişi hakkında iade kararı verildi. Tutuklanan sanıklardan biri, “Parayı alan kişinin İsrail’e kaçtığını” iddia etti.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, söz konusu ‘yolsuzluk’ Ekim 2022’de yaşandı. Yıllardır Antalya’da yaşayan ve Türkiye’de evlenen Olexandır Shavarinsk, sahibi olduğu Şavaroğlu Petrol AŞ’ye şube açtı. , Ağustos 2022’de bir Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan’da. Şube müdürü Daniel Rosenberg’di. Şirketin kuruluşundan yaklaşık iki ay sonra devlet bankası Keremet’ten 30 milyon dolarlık kredi çekildi.

KIRGIZİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE SAVCILAR GELDİ, UNVAN ALDI

Bu süreçten kısa bir süre sonra çekilen yüklü miktardaki paranın akıbeti bilinmezken durumu fark eden banka yetkilileri harekete geçti ancak parayı almaları mümkün olmadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kırgızistan savcıları, zanlılardan ikisinin Türkiye’de olduğunu belirledi. Savcılar sorgu süreci için Türkiye’ye geldi. Kırgız savcılar, Shavarinsk ve Kırgızistan’dan Farkhat Samatov’un sözünü aldı. Soruşturmanın ardından Kırgızistan’da dava açıldı. Duruşmanın ardından Shavarinsk ve Samatov için kırmızı bülten çıkarıldı. Kırgızistan makamları, ‘iade anlaşması’ kapsamında zanlıların iadesini talep etti.

MAHKEME İADE TALEBİNİ KABUL ETTİ

Shavarinsk ve Samatov, 1 Şubat 2023’te tutuklandı. Kütahya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada ‘iade’ talebiyle davada savunma yapan Shavarinsk, “Şirketin Kırgızistan’daki şube müdürü Daniel Rozenberg’di. Daniel, Keremet Bankası’ndaki hesabı boşaltan kişidir. Daniel’in yanı sıra banka yönetimi de var bu işin içinde, aksi mümkün değil” dedi.

Diğer sanık Samatov ise olayla ilgisi olmadığını ve Shavarinsk’in Kırgızistan’da şirket kurmasına yardım ettiğini ileri sürerek, “Şirket kurulumu için adres gerekliydi. Olexandr’ın adresi olması gerekiyordu. Olexandr’ı annemin adresine kaydettik” dedi. Duruşmanın ardından mahkeme tutuklu iki sanığın iade talebini kabul etti. Tutukluluk halinin devamına karar verildi.

30 MİLYON DOLAR NEREDE?

Sanıklardan biri olan Shavarinsk’in avukatı kararı temyiz etti. İtiraz başvurusunda “2022 yılı Ekim ayında şirketin şube müdürü Daniel Rosenberg’in Keremet Bank’tan yüklü miktarda nakit alarak müvekkilinin bilgisi ve onayı olmadan İsrail’e kaçtığı” iddiası ileri sürüldü. İade kararıyla ilgili olarak telefonla ulaşılan Türkiye’deki Shavarinsk ve Samatov’un avukatlarının yorum yapmaktan kaçındığı paylaşıldı.

haber-tuzlukcu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu