Haber

Kuzey Kore’nin başarısız uydu fırlatması Güney Kore’yi karıştırdı! Vatandaşlara yanlışlıkla acil durum mesajı gönderildi

Kuzey KoreCNA ajansının bildirdiğine göre, “Ülkenin kuzeyindeki Sohae Uydu Merkezi’nden fırlatılan Malligyong-1 askeri keşif uydusu, taşıyıcı roketiyle Kore Yarımadası’nın batısında denize düştü.”

Seul’de sirenlerle yapılan uyarılar

Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme Dairesi’nden (NADA) yapılan açıklamada, ikinci aşama ateşleme sisteminin zamanında çalışmaması nedeniyle taşıyıcı roketin ivme kaybettiği belirtildi. Fırlatma nedeniyle Güney Kore’nin başkenti Seul ve Japonya’nın Okinawa Adası’nda sirenlerle uyarılar yapıldı.

VATANDAŞLARA “YERİNİZİ GELİŞTİRİN” MESAJI

Seul’de “yanlışlıkla” gönderilen acil durum uyarısının bir parçası olarak vatandaşlar tahliyeye davet edildi. Yonhap Haberler Ajansına göre, Seul sakinlerinin cep telefonlarına yerel saatle 06:41’de gönderilen bir bildirim, vatandaşlardan bulundukları yeri boşaltmalarını istedi. Mesaj daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından sabah 07:03’te geri çekildi.

“ORDUMUZ TAM HAZIR DURUMUNU SÜRDÜRÜYOR”

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin kuzeybatı kıyılarından atılan roketin Eocheong Adası’nın 200 kilometre açıklarına düştüğünün belirlendiğini, denize düşen roketin bir parçasını ele geçirdiklerini bildirdi. Açıklamada, “Ordumuz uydunun normal uçup uçmadığını kontrol etmeye çalışıyor. ABD ile yakın iş birliği içinde teyakkuz duruşunu artıran ordumuz tam hazırlık duruşunu sürdürüyor.”

KUZEY KORE’Yİ DOĞRULAYAN BİR AÇIKLAMA YAYINLANDI

Cumhurbaşkanı’na bağlı Milli Güvenlik Kurulu, durumu ele almak için acil toplantı yaparken, Kuzey Kore’yi fırlatma nedeniyle kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Başarısız olsun ya da olmasın, bu fırlatma BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali ve Kore Yarımadası’nda barış ve güvenlik için ciddi bir provokasyondur” denildi. kelime yer aldı.

6. BAŞARISIZ FIRLATMA GİRİŞİMİ

Fırlatma, Kuzey Kore’nin 2016’dan bu yana 6. başarısız uydu fırlatma girişimi oldu. Pyongyang yönetimi, Japonya’ya ve Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne 31 Mayıs ile 11 Haziran ortası arasında bir uydu fırlatacağını bildirmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin uydu fırlatmasını yasakladı. güdümlü füze teknolojisi, nükleer silah programı nedeniyle uygulanan yaptırımların bir parçası olarak.

yenicaga-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu