Haber

Lübnan: Ekonomik krizden çıkmanın tek yolu IMF ile anlaşmak

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, ülkenin mevcut ekonomik krizden çıkmasının tek yolunun, Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile sonuncu mutabakata varmak olduğunu söyledi.

Mikati, başşehir Beyrut’ta düzenlenen “Beyrut Ekonomi Forumu 2022″de konuştu.

Lübnan’ın ekonomik durumunun “acı” bir gerçek olduğunu belirten Mikati, temel ıslahatların gerçekleşmesi ve stratejik projelerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mikati, IMF ve Lübnan ortasında bir müddettir devam eden müzakerelere de değinerek, “IMF ile nihai anlaşmaya varmadan mevcut ekonomik krizden çıkamayacağımız kanaatine vardık.” dedi.

Lübnan Başbakanı, IMF ile sonuncu mutabakata varmaları halinde yabancı yatırımların ülkeye girişinin önünü açabileceklerini lisana getirdi.

Mikati, ayrıyeten IMF’nin ülkede gerçekleşen reformları takip etmemesi halinde donör ülkelerin de finansal destek sağlamayacağını ifade etti.

IMF heyeti, Beyrut’ta 8 Nisan’da yaptığı açıklamada, Lübnan hükümeti ile yaklaşık 4 yılda ödenmesi planlanan 3 milyar dolarlık kredi konusunda ön anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. IMF, Lübnan’a vereceği 3 milyar dolarlık kredi için 2022 bütçesinin onaylanmasını da içeren bir dizi koşul koşmuştu.

Lübnan hükümeti ise bütçenin onaylanması dışında şimdi IMF’nin talep ettiği esaslı ekonomik ıslahatları yerine getiremedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu