Haber

Manisa’daki İddiaların Ardından İtiraf: Polise İftira Atıldı

Şılır Karakoç’a (19) cinsel saldırı iddiasının ardından MANİSA’da yargılanan ve suçsuzluğu raporlarla kanıtlanan polis memuru İbrahim Halil Kök (32), idari soruşturma kapsamında ‘kamu görevinden ihraç’ cezasına çarptırıldı. Yürütmenin durdurulması talebinde bulunan Kök, itiraz dilekçesinde, masumiyetinin mahkemece kanıtlandığı bir dava sonucunda verilen cezanın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yunusemre ilçesinde Şilir Karakoç, internetten tanıştığı polis memuru İbrahim Halil Kök ile bir süredir arkadaştı. 22 Eylül 2021’de alışveriş merkezinden ayrılan Karakoç, polisi arayarak Kök tarafından zorla gözaltına alındığını ve cinsel saldırıya uğradığını bildirdi. Adrese gelen ekipler tarafından polis merkezine götürülen Karakoç, ifadesinde Kök’ün evinde uyuşturucu kullandığını da iddia etti. Karakoç’un şikayeti üzerine 23 Eylül 2021’de polis memuru Kök’ün Uncubozköy Mahallesi’ndeki evinde arama yapıldı.

açığa alındı, 5 ay sonra görevine geri döndü

Gözaltına alınan Kök, hakkında açılan idari soruşturma kapsamında açığa alındı. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı da Kök hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından ceza soruşturması başlattı. Jandarma Kriminal Dairesi Laboratuvarı tarafından hazırlanan raporda; Kök’ün uyuşturucu kullanmadığı doğrulanırken, bilirkişi raporlarında kamera kayıtları ve tanık ifadelerine göre Şılır Karakoç’un cinsel saldırıya uğramadığı ve zorla gözaltına alınmadığı belirtildi. İhbarların ardından Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Ocak 2022’de Kök hakkında takipsizlik kararı verdi. Savcılığın takipsizlik kararının ardından Kök, 5 ay sonra görevine döndü.

İFTİRA ETTİĞİNİ KABUL ETTİ

Bu gelişmenin ardından Şılır Karakoç hakkında ‘iftira’ suçundan kamu davası açıldı. Davanın 29 Haziran 2022’de Manisa 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmasında Karakoç, Kök’e iftira attığını itiraf etti. Karakoç, ifadesinde, “Halil İbrahim Kök ile aramızda romantik bir ilişki vardı. Kendisine kızdığım ve kızdığım için kendisi hakkında bu şekilde açıklama yaptım. Yaptığım şeyden pişmanım.” Kök mağdur olduğunu söyledi.

2 YIL 1 AY HAPİS CEZASINI ALDI

Mahkeme, Kök’ün tutukluluğunu dikkate alarak Karakoç’a ‘iftira’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından iki ayrı ceza verdi. ‘İftira’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Karakoç, ‘iyi hal’ indirimiyle 1 yıl 3 aya indirildi. ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan aldığı ceza 1 yıldan 10 aya indirildi. Karakoç’a toplam 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi ve kararın açıklanması ertelendi.

DEVLET HİZMETİNDEN ÇIKARILMA

Öte yandan Soma İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı karakolda görevine devam eden İbrahim Halil Kök’e, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun 18’inde aldığı ‘kamu görevinden ihraç’ cezası kararının tebliğ edildiği öğrenildi. Ağustos, 21 Ekim. Kurulun oybirliğiyle aldığı kararda, “Davranışları ve devlet memuru statüsüyle yüz kızartıcı ve yüz kızartıcı eylemlerde bulunma hatasını işlediği sabit olduğundan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/eg maddesi” hükmüne yer verildi. fiilin işlenme şekli olan ‘kamu görevinden çıkarma’ cezasının verilmesi için yeterlidir.” “Kusurunun ağırlığı ve geçmişte aldığı disiplin cezası dikkate alınarak aynı konunun 3’üncü fıkrasının uygulanmasına yer olmadığına oybirliğiyle karar verildi.”

POLİS MEMURU KÖK İTİRAZ ETTİ

“Bunun üzerine Kök, Soma Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak yürütmenin durdurulması talebiyle Manisa İdare Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Kök, itiraz dilekçesinde, mahkemece temiz olduğu kanıtlanan bir dava sonucunda verilen cezanın ağır ve kabul edilemez olduğunu belirterek, bu nedenle yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu