Haber

MHP’li savunmada Şardan’ın tutuklanması ‘tehlike’ye vurgu yaptı

MHP Hukuk ve Seçimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasını ‘tehlike’ kavramına atıfta bulunarak savundu.

‘Kamuyu yanıltıcı bilgileri kamuya yayma suçunu’ (TCK m. 217/A) hatırlatan Yıldız, şöyle konuştu: ” “Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesinde, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığına ilişkin gerçek dışı bilgilerin, kamu huzurunu bozacak şekilde yalnızca kastla yayılması suç olarak düzenlenmiştir. Halk arasında korku veya panik yaratmaktır” dedi.

‘İHMALDEN İŞLEM YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Ceza hukukunun sadece bir eylemden kaynaklanan insan eylemlerinin sonuçlarıyla değil, doğabilecek sonuçlarla da ilgilendiğini savunan Yıldız, “Bu noktada tehlike kavramı ortaya çıkıyor. işlenir ve sonucu alınırsa suçla mücadelede geç kalırsınız. Ceza hukukunu ilgilendiren bu tehlike bir nevi sonuçtur.” Bu suçun oluşabilmesi için beş şartın bulunması gerekir: *Özel kast, *Gerçeğe aykırı bilgi, *Ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sağlığı ile ilgili olması, *Suçun kamuyu rahatsız edecek nitelikte olması. barış, *halka açık olarak yaymak. Bu hata ihmalden kaynaklanmaktadır. “Bunun işlenmesi mümkün değil” dedi.

Ne oldu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24’te ‘MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da neler var?’ diye sordu. “Kamuya Yanıltıcı Bilgi Verme” başlıklı yazı yazan gazeteci Tolga Şardan hakkında, “Kamuya Yanıltıcı Bilgi Verme” suçunu oluşturan söz ve ifadelerin bulunduğu gerekçesiyle resen soruşturma başlatıldı. Şardan adliyedeki sorgusunun ardından tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

hacibektashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu