Haber

Mısırlı milletvekili Nashwa Raif, hukuk sınavında kopya çektiği gerekçesiyle etik kuruluna sevk edildi

Mısır Temsilciler Meclisi, Wafd Partisi milletvekili Nashwa Raif’i, South Valley Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen üçüncü yılın birinci dönem sınavlarında kopya çektiği gerekçesiyle etik kuruluna sevk etti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Nashwa Raif’in sınav sırasında kulaklık kullanarak kopya çektiği ve iki gözlemciye saldırarak sınavların tamamlanmasını engellediği belirtildi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Hanefi Cibali, Pazar günü yapılan genel kurul toplantısında Nashwa Raif’in Etik Komite’ye sevk edilmesi kararını aldı. Cibali, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Etik Kurul, soruşturmalar tamamlandıktan sonra olayla ilgili rapor sunmakla görevlendirildi. Olay kanıtlandığı takdirde, 2020 tarihli 205 sayılı Kanun hükümlerinin ihlali anlamına geliyor.” Sınav ihlalleriyle mücadele etmek ve dolayısıyla milletvekilinin görevleri.”

Etik Kurul üyesi Afaf Zahran, konseyin hem üniversitenin açıklamalarını takip etmek hem de milletvekilinin kendisine isnat edilen suçlamalarla ilgili açıklamalarını dinlemek üzere toplantı yapacağını belirtti. Daha sonra heyetin, liderlere sunacakları öneriler konusunda üyeler arasında görüşmelere başlayacağını belirtti.

Kina İdare Mahkemesi, Nashwa Raif’in üniversite rektörünün sınavları tamamlamasına engel olma kararının iptali talebiyle açtığı davayı reddetti. Bu nedenle Raif, dün yapılan İş Hukuku dersi sınavına giremedi.

Vefd Partisi lideri Dr. Yaser El Hudeybi, “Parti lideri, milletvekilinin söyledikleri üniversitenin açıklamalarıyla çelişse de olaya ilişkin Başsavcılık tarafından yürütülen soruşturmayı bekleme kararı aldı.” Milletvekili ‘sınav gözetmenliğinin sahte olduğunu ve kopya çekmekle suçlandığını’ doğruladı. Olaya tanık olan bir öğretim üyesi, Etik Kurul’un soruşturma yapacağını, bu cezanın Raif’i Mısır’daki herhangi bir üniversitede eğitimine devam etmekten alıkoyma cezasına varabileceğini söyledi. Bir Etik Kurul üyesi, konuya ilişkin raporun Meclis Başkanı’na gönderilmesinin uzun sürmeyeceğini belirtti. Önder Cibali, savcının soruşturması sonucunda Nashwa Raif’in kusurlu olduğunun tespiti halinde Wafd Partisi genel başkanının, milletvekilini parti üyeliğinden ihraç etme kararı aldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu