Teknoloji

Nvidia’nın Payları Yapay Zekanın Etkisiyle Yüzde 45’i Aştı

Çip üreticisi Nvidia’nın hisseleri, yapay zeka çiplerine olan talebin etkisiyle yıl başından bu yana yüzde 45 arttı.

Son yıllarda yapay zeka teknolojilerine yapılan yatırımların arttığını gözlemliyoruz. Birçok şirket kendi yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için milyarlarca dolar harcamaya başladı.

Bu yatırımların en çok çip üreticilerine fayda sağladığını görüyoruz. Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın yapay zeka çiplerine olan talep doğrultusunda hisselerindeki artışın yıl başından bu yana yüzde 45’i aştığını deneyimledik.

Nvidia Hisseleri Amazon’u Geçti

Öte yandan Nvidia’nın hisse fiyatının gün içerisinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 746,11 dolara ulaştığını ekranlardan izledik.

Böylece şirketin piyasa fiyatına da etki ederek gün içerisinde 1,82 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Kısa süreliğine de olsa Amazon’u geride bıraktı.

İşlem gününün sonunda şirketin piyasa değeri 1,78 trilyon dolardı. Amazon’a baktığımızda piyasa değeri 1,79 trilyon dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Nvidia’nın piyasa değerini incelediğimizde yapay zeka çiplerine olan talebin artmasıyla geçen yıl mayıs ayında 1 trilyon dolara ulaşmayı başardı.

bozcaadahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu