Haber

Siyahi bir gence şiddet uygulayan 3 Fransız polis memuruna hapis cezası ertelendi

2017 yılında siyahi bir gence yönelik şiddet vakasıyla bağlantılı olarak üç polis memuruna ertelenmiş hapis cezası verildi ve bu durum, Fransa’da polis vahşeti ve ırkçılık hakkında tartışma yarattı. Polis memurlarının tutuklanmaması başkent Paris’te protesto edildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Theo Luhaka’ya biber gazıyla saldıran, döven, yüzünden ve vücudundan yaralayan, copla ağır yaralayan üç polis, Seine-Saint-Denis Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. 19 Ocak Cuma günü.. Sekiz dakika süren ve videoya kaydedilen saldırıyla ilgili olarak yargılanan üç polis memuruna 3 aydan 12 aya kadar ertelenmiş hapis cezası verildi.

MUHALEFETTEN TEPKİ: HAYAT ASLA ESKİ GİBİ OLMAYACAK

Buna göre mahkeme, olay günü Luhaka’yı copla yaralayan polis memuru Antoine Castelain’e 12 ay ertelenmiş hapis cezası verdi. Castelain’e ayrıca 5 yıl boyunca polislik görevinden men cezası verildi. Olaya karışan diğer iki polis memuru Jérémie Dulin ve Tony Hochart da 3 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca 2 yıl polislik mesleğinden men edilmeleri de emredildi. Karara polislerin aldığı cezayı düşük bulan muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.

Unyielding France (LFI) Milletvekili Thomas Portes, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, Theo’nun olay günü polis tarafından dövüldüğünü ve 60 günlük sakatlık raporu aldığını belirtti. Portes, “Theo kalıcı hasarla mücadele ediyor ve ömür boyu tıbbi takip altında olması gerekiyor. Hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacak” dedi.

Söz konusu polislerin ertelenmiş hapis cezasına çarptırılmasına kızdığını belirten Portes, Fransız devletinin polis şiddetini örtbas ettiğini savundu.

‘SİYAH OLMAMIŞ olsaydı BU CEZA VERİLMEZDİ.’

LFI Vekili Carlos Martens Bilongo da X platformunda yaptığı açıklamada, Theo Siyahi olmasaydı polise 12 ay ertelenmiş hapis cezası verilmeyecekti yorumunu yaptı.

Paris’in Aulnay-sous-Bois banliyösünde yaşayan 22 yaşındaki Theo adlı genç, 2 Şubat 2017’de rutin kimlik kontrolü sırasında dört polis memuru tarafından durduruldu. İki polis tarafından gözaltında tutulduğu sırada diğer polis memurunun copla cinsel saldırısına uğradığı söylenen Theo, bir görgü tanığı tarafından kaydedilip yayınlandı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu