Haber

Toyota, tamamen katı hal pille çalışan elektrikli aracını 2027’de piyasaya sürmeyi planlıyor

TOKYO, 13 Haziran (Xinhua) — Japon otomobil üreticisi Toyota Motor Company, tamamı katı hal pille çalışan elektrikli aracını (EV) 2027 prestijinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket, bu teknoloji ile otomobilin sürüş menzilini tek bir şarjla iki kattan fazla artırmayı hedefliyor.

Nikkei Asia gazetesinde Salı günü yer alan habere göre Toyota, Japonya’nın Shizuoka eyaletindeki araştırma merkezinde yaptığı son basın açıklamasında, yeni nesil ve tamamı katı hal pilleri 2027 veya 2028 yılına kadar pratik kullanıma sokmayı hedeflediğini duyurdu.

Katı hal pillerin ömrünü uzatma konusu, bu teknolojinin ticari olarak uygulanabilirliğinin önünde bir engeldi. Ancak gelen haberlere göre Toyota bu zorluğun üstesinden geldi. Bundan sonraki sorun ise seri üretim kapasite geliştirme sorununun aşılması ise elektrikli araç pazarındaki tablonun yeniden çizilmesi muhtemel görünüyor.

Raporda, 100 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanabilen ve bozulmaya karşı daha dirençli olan tamamen katı hal pillerin 10 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebildiği ve bir araca 1.200 kilometre güç sağlayabildiği belirtildi. Bu fiyat, geleneksel lityum iyon pillerin 2,4 katına karşılık geliyor.

Daha önce tamamen pille çalışan araçları benimseme konusunda isteksiz görünen Toyota, geçen yıl dünya çapında sadece 20.000 elektrikli araç sattı. Ancak şirket Nisan ayında bir açıklama yaparak 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli araç modelini tanıtmayı ve yılda 1.5 milyon pilli elektrikli araç satmayı planladığını duyurmuştu.

Kaynak: Xinhua / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu