Ekonomi

WikiLeaks’ten bu yana en büyük sızıntının arkasındaki isim tutuklandı

Investing.com – ABD, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya askeri müdahalesine ilişkin sızdırılan belgelerle ilgili tartışmaya son verdi.

ReutersFBI Perşembe günü 21 yaşındaki ABD Ulusal Hava Muhafızları üyesi Jack Douglas Teixeira’yı, Washington’u dünyanın dört bir yanındaki müttefikleriyle karşı karşıya getiren gizli belgelerin internete sızdırılmasıyla bağlantılı olarak tutukladı.

Tutuklama, sızıntıların ortaya çıkmasından bir hafta sonra gerçekleşti ve Washington’u bunların neden olabileceği zarar konusunda endişelendirdi. Bu olay, müttefikleri hakkında casusluk yaparak ve Ukrayna’nın askeri zayıflıklarını ortaya çıkararak ABD’yi utandırdı.

Büyük ölçüde sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan belge sızıntısı; 2010 yılında WikiLeaks web sitesinde 700.000’den fazla belge, görüntü ve diplomatik bilginin yayınlanmasından bu yana en önemli güvenlik ihlali.

Hizmet kayıtlarına göre Teixeira, Massachusetts’teki Otis Ulusal Hava Muhafız Üssü’nde birinci sınıf bir havacıydı. Reuters2019 yılında Ulusal Hava Muhafızlarına katıldı ve “siber ulaşım sistemleri kalfası” veya BT uzmanı olarak çalıştı.

Başsavcı Merrick Garland gazetecilere verdiği demeçte, Teixeira’nın “gizli ulusal savunma bilgilerinin izinsiz alındığı, saklandığı ve iletildiği iddiasıyla ilgili soruşturmanın bir parçası olarak” arandığını söyledi.

FBI, ajanlarının “Massachusetts, North Dighton’daki bir konutta yetkili yasa uygulama faaliyetleri” yürüttüğünü söyledi.

WTVR CBS 6 Teixeira tarafından yayınlanan bir video, Teixeira’nın elleri başının arkasında kenetlenmiş ve onu izleyen bir memurla zırhlı araca doğru geri geri yürüdüğünü gösteriyor. Teixeira kelepçelendi ve aracın arkasına yerleştirildi. Garland, Teixeira’nın “olaysız” gözaltına alındığını söyledi.

TelgrafSağlanan görseli buradan izleyebilirsiniz:

HABER: Laura Sanchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu