Ekonomi

Analistler jeopolitik değişimlere bağlı olarak yatırım stratejilerinin değişeceğini öngörüyor

LONDRA – Küresel ekonomi 2024’e doğru ilerlerken analistler, ekonomik bir gerilemenin olmadığı durumlarda klasik sektörlerin daha iyi performans göstermesini sağlayabilecek yatırım stratejilerinde bir değişiklik öngörüyor. Olumlu jeopolitiğin petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturması bekleniyor; bu da genellikle ekonomik döngülerin hassas bölümlerine bağlı olan döngüsel hisse senetlerine fayda sağlayacak.

Kalıcı enflasyonun endişe yaratmaya devam etmesi yatırımcıları kaldıraçlı pozisyonlardan çıkmaya teşvik edebilir. Analistler arasındaki fikir birliği, çok az kişinin kısa vadeli faiz oranlarında bir artış beklediği, aksi takdirde kaldıraçlı hisse senetlerinin satışlarını olumsuz etkileyeceği yönünde. Ancak, uzun vadeli faiz oranlarındaki artışın tahvil getirilerini etkileyebileceğini öne süren bir azınlık görüşü de mevcut. Kısıtlayıcı maliye politikaları devreye girerse bu getiriler potansiyel olarak %3’ün altına düşebilir.

Güçlü ABD Doları ile getiri eğrisinin yataylaşma olasılığı da ufukta görünüyor. Bu kombinasyon, yatırımcılara gelişmekte olan piyasalardan çekilmeleri yönünde tavsiyelerde bulunulmasına yol açıyor. Bu eğilime rağmen, hem Çin hem de İngiltere pazarlarının pazar beklentilerini aşma potansiyeline sahip olması nedeniyle kalabalık ‘kısa Çin’ ticaretine katılmaya karşı bir uyarı var. Özellikle Birleşik Krallık hisse senetleri şu anda yatırımcılar tarafından zayıf seyrediyor ve bu da çeşitlendirme yapmak isteyenler için bir fırsat olabilir.

Teknoloji sektöründe Büyük 7 büyük sermayeli teknoloji şirketine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Bu şirketler yatırımcılar arasında büyük bir popülerliğe sahip, ancak analistler çok fazla ilginin düşüşe yol açabileceği konusunda uyarıyor. Sonuç olarak önümüzdeki yıl kaldıraç kaliteli yatırımlara tercih edilebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu