Haber

Ekşi Sözlük ‘ifade özgürlüğünü engellediği için’ kapatıldı

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından ‘kamu düzenini korumak’ gerekçesiyle erişimi engellenen Ekşi Sözlük’ün de ‘ifade özgürlüğü’ gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi.

Ekşi Sözlük’ün sosyal medya hesabından paylaştığı kararda, muhalif paylaşımlar dışındaki görüşlerin sitede yer almadığı ve kaldırıldığı iddia edildi:

“Bu konuların kasıt hürriyeti kapsamına girdiği yönünde bir savunma olmakla birlikte, sitedeki kullanıcıların görüşlerine aykırı içeriklerin yukarıda belirtilen paylaşımlar kadar sitede yer almaması, ve bu paylaşımlar site sahibi veya yetkililerinin konuşmasına konu olan paylaşımların oluşturulması veya yayılması göz önünde bulundurularak çok kısa bir süre içerisinde siteden kaldırılmıştır. yayından bazı içeriklerin çıkarılmasının yeterli olmayacağını, hareketin bireysel/basit bir nitelikten daha organize olduğunu ve tüm siteyi kapsadığını…”

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Dün gece Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin tarafımıza herhangi bir bilgi vermeden lehimize yaptığı itirazın kabulüne ilişkin kararın BTK’nın itirazı üzerine kaldırıldığını öğrendik. Açıklamamıza ve Konuyla ilgili karar burada.”

NE OLDU?

BTK, 21 Şubat’ta ‘asayişi korumak’ gerekçesiyle Ekşi Sözlük’e erişimi engelledi. BTK, erişim yasağı kararı için herhangi bir gerekçe göstermedi. Ekşi Sözlük’ten 2 Mart Perşembe günü yapılan açıklamada erişim kısıtlamasının kaldırıldığı duyuruldu.

BTK, Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nin Ekşi Sözlük’e erişim kararının iptaline itiraz etmiş, itirazı inceleyen 5. Sulh Ceza Mahkemesi itirazı onaylayarak Ekşi Sözlük’e erişimin kısıtlanmasını kesinleştirmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu