Haber

İfadeler ortaya çıktı: Darp yok, başkan ‘gıcıklık hakkımı kullanıyorum’ dedi

TRABZON Trabzon’un Tonya ilçesinde Belediye Başkanı Osman Beşel’e belediye çalışanlarının yumruklu saldırıda bulunulduğuna dair iddiaların ayrıntıları ortaya çıktı. Şüpheli memurlar ve tanıkların ifadelerinde saldırı olmadığı, olayda adı geçen H.U. ve H.K.’nin muhalif oldukları gerekçesiyle mobbinge uğradıkları iddiası yer aldı.

Dün 15.30’da meydana gelen olayda Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’in belediyenin farklı birimlerinde çalışan memurlar 63 yaşındaki H.U ve 64 yaşındaki H.K tarafından darp edildiği basına servis edildi. Beşel’in ifadelerine göre haklarında tutanak tutulan şüpheli H.U ve H.K makam odasına girdi. Memurların kendisine küfür ettiğini öne süren Beşel, yumruklu saldırıyla darp edildiğini, H.U’nun kendisine kafa attığını ve belindeki silahı almaya çalışırken araya diğer belediye personellerinin girdiğini öne sürdü.

Dün akşam gözaltına alınan H.U ve H.K’nin ise Beşel’in suçlamalarını reddettiği ortaya çıktı. Muhalif kimliklerinden dolayı Beşel’in kendilerini işten çıkarmak istediğini öne süren memurlar, bu sebeple sürekli mobbinge uğradıklarını, haksız yere kendilerine tutanak tutulduğunu öne sürdüler.

BAŞKAN ‘GICIKLIK HAKKIMI KULLANIYORUM’ DEMİŞ

Şüpheli sıfatıyla ifade veren memurların anlattığına göre; perşembe günü tansiyon ölçtürmek için eczaneye gitmelerinin ardından sokakta yürürken gözükmeleri nedeniyle Belediye Başkanı Beşel, cuma günü kendilerinden savunma için yazı istiyor. Bunun üzerine Beşel ile görüşmek üzere dün 15.30’da makama gelen H.U ve H.K kendilerinden neden savunma istenildiğini soruyor. Bunun üzerine Beşel, “Gıcıklık hakkımı kullanıyorum, siz bana oy vermediniz” diyor.

Beşel’in sözleri üzerine sözlü tartışma yaşanırken odaya Beşel’in sekreteri ve şoförü A.İ., Yazı İşleri Memuru A.A.G. ve zabıta personeli A.Ç. giriyor. Beşel’in suratlarına tutanakla vurmaya çalışırken kolunu tutan memurlar, diğer memurların araya girmesiyle odadan ayrılıyor.

TANIKLAR: DARP YOK, SİLAH YOK

H.U. ve H.K. ifadelerinde Beşel’e küfür etmediklerini, darp girişiminde bulunmadıklarını ve üzerlerinde silah olmadığını söyledi.

Beşel’in muhalif oldukları gerekçesiyle emekli olmaları için mobbing ve iftiraya başvurduğunu öne süren memurlar, asıl amacın işten çıkarılmaları olduğunu ifade ettiler.

Polise ifade veren odadaki tanık memurlar da yaşanan olayda küfür, darp ve silah bulundurma olmadığını belirttiler.

SAVCILIĞIN BASKI YAPTIĞI İDDİA EDİLİYOR

Biri tansiyon, diğeri tansiyon ve prostat rahatsızlığı bulunan iki şüpheli memur, cuma günü 15.30’dan beri savcılığın ağır işlettiği süreci sebebiyle gözaltında tutuluyor.

Gözaltında tutulan memur yakınlarının verdiği bilgilere göre de ilçede görev yapan savcının işçilere ifadelerini değiştirmeleri yönünde baskı yapıldığı öne sürüldü. Şüpheli memurlar, savcının kendilerini suçlayıcı isnadı ve ifadelerini yönlendirmesi sebebiyle, savcılık aşamasında ifade vermeyi reddedip, susma halkını kullandı.

Öte yandan şüpheli yakınları, Beşel’in iki yıl önce kanser hastası olan ve 25 yıla belediyeye yakın hizmet veren F.Ç.’nin de benzer bir uygulama ile işten ayrılmasına sebep olduğunu ve işten ayrılmasından kısa bir süre sonra yeni personel aldığını öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu