Haber

İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlar ‘tıbbi ihmalin’ sona ermesini talep ediyor

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsaklar, Filistin halkını ve siyasi grupları maruz kaldıkları “tıbbi ihmale” son vermek için harekete geçmeye çağırdı.

İsrail’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan kanser hastası Filistinli Nasır Ebu Hamid’in ölümü üzerine, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsakları temsil eden “Ulusal Tutsaklar Hareketi” yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Halkımıza ve direniş gruplarımıza sesleniyoruz: Çocuklarınızı profesyonelce işkence gören ve tıbbi açıdan ihmal edilen cani bir düşmanın esaretinden kurtarmanın zamanı geldi” denildi. kelimeler kullanıldı.

Ebu Hamid’in “hapishaneden çıkmak için gereken çabayı gösterememesi ve tıbbi ihmal sonucu” hayatını kaybettiğinin kaydedildiği açıklamada, “İsrail’in er ya da geç işlediği suçların bedelini kesinlikle ödeyeceği” belirtildi.

Açıklamada, Filistin halkına ve siyasi gruplara tutukluları hapisten çıkarmak ve maruz kaldıkları “tıbbi ihmal”den kurtarmak için çalışma çağrısı yapıldı.

Filistinli Ebu Hamid, “El Aksa Şehitleri Tugayları’nın kuruluşuna katılmak” ve “İsrail ordusuna yönelik operasyonlar düzenlemek” suçlarından 7 müebbet ve 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kanser hastası Ebu Hamid, 2002’den beri bir İsrail hapishanesinde bulunuyor.

Filistinli sivil toplum kuruluşları, sık sık yaptıkları açıklamalarla, akciğer kanserinin son aşaması olan Nasır Ebu Hamid’in durumunun kritik olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını talep etti.

Filistinli tutsağın bu sabah İsrail’in Assaf Harofeh Hastanesinde hayatını kaybettiğini açıklayan Filistin Esir İşleri Komitesi, Ebu Hamid’in ölümünden İsrail Hapishaneler İdaresi’nin “kasıtlı tıbbi ihmal” politikasını sorumlu tuttu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu