Haber

Japonya, Sudan’daki çatışmalardan etkilenen vatandaşlarını tahliye ediyor

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Hızlı İkmal Güçleri (RSF) ile ordu arasında çatışmaların yaşandığı Sudan’ı terk etmek isteyen tüm Japon vatandaşlarının ülkeden tahliye edildiğini duyurdu. Japonya Dışişleri Bakanlığı da Sudan’daki Japon Büyükelçiliğinin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Sudan’da paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri (RSG) ile ordu arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar nedeniyle yabancı uyrukluların ülkeden tahliyesi devam ediyor.

İki taraf arasında 72 saatlik ateşkes ilan edilirken, Japon hükümetinden bölgedeki vatandaşlarının durumuna ilişkin açıklama geldi. Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Sudan’ı terk etmek isteyen tüm Japon vatandaşlarının ülkeden tahliye edildiğini duyurdu. 45 Japon vatandaşı ve ailelerinin Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (QSD) uçağıyla ülkeyi terk ettiği bilgisini paylaşan Kişida, diğer 8 kişinin Fransa ve uluslararası kuruluşların yardımıyla tahliye edildiğini bildirdi. Kishida, ilgili hükümetlerle iş birliği içinde Sudan’da kalan Japon vatandaşlarına destek sağlamak ve güvenliklerini sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Sudan’daki büyükelçiliğin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Hükümet tahliye kararı aldı.

Sudan’da RSF ile ordu arasında çıkan çatışmalarda en az 420 kişi hayatını kaybetti. Bölgede güvenlik endişelerini artıran gelişmelerin ardından birçok ülke vatandaşlarını tahliye edeceğini açıkladı. Japonya Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno geçen hafta hükümetin Sudan’da yaşayan vatandaşlarını tahliye etmek için Japon Öz Savunma Kuvvetlerini göndereceğini duyurdu.

Öte yandan Sudan’da 60’a yakın Japon vatandaşı olduğu belirtildi. – TOKYO

manyashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu