Haber

Kocasinan Belediyesi, Çeşmeleri Selçuklu Mimarisi Üslubunda Yeniliyor

İlçe genelinde cami avlularında bulunan şadırvanları Selçuklu Mimarisi tarzında yenileyen Kocasinan Belediyesi, 6 yılda toplam 15 adet kemerli şadırvan yaptıracak ve bu yıl bölgeye 3 şadırvan daha kazandıracak. Yıldızevler Mahallesi’nde üretimi devam eden çeşmede incelemelerde bulunan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar; Kentin kimliğine bağlı kalarak tarihi ve kültürel maliyetlere değer kattıklarını ifade eden Başkan, yapılan çalışmanın kent estetiğini ön planda tutarak örnek bir çalışma olduğunu söyledi.

Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi olarak rutin belediyecilik faaliyetlerini en iyi şekilde yerine getirmenin yanı sıra ulaşımdan altyapıya, çevreden kültür sanata, eğitimden spora, pazardan temizlik hizmetlerine kadar her alanda yatırım yapmaya ve hizmet üretmeye devam ettiklerini vurguladı. Önder Çolakbayrakdar, ilçe genelinde özellikle keyifli fiziki mekanlara değer verdiklerini belirterek; “Yıldızevler, Şeker ve Erkilet Mahalleleri olmak üzere 3 çeşmenin üretimi devam ediyor. Gerek yeni yapılan camilerde gerekse tadilat gereken yerlerde ihtiyaç olan yerlere yeni çeşmeler yapıyoruz. Selçuklu döneminde atalarımız gönülden İslami motifler vererek ibadethaneler yapmışlardır. Kocasinan Belediyesi olarak biz de Kocasinan Belediyesi olarak özellikle bölge çevresinde yeni fiziki mekanlar düzenleyerek vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanları düzenleyerek yeni kemerler yapıyoruz. Çeşmeler yapıyoruz. Bu kapsamda, Kocasinan bölgesinde 6 yıl önce başladığımız çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.Selçuklu Mimarisinin kemerli bordürleriyle yaptığımız çeşmeleri, şehrimizin geçmişini hatırlatacak şekilde şekillendiriyoruz.

Öte yandan Selçuklu mimarisinden esinlenilmiş, aynı zamanda oldukça çağdaş çizgilere sahip ve ortalama 100 metrekareden oluşan kemerli çeşmelerin içinde; bay ve bayan lavabolar, engelliler için ayrı bölüm, 16 adet abdesthane ve son teknoloji ile donatılmış yüz litre kapasiteli sıcak su bölümü bulunmaktadır. Bu kapsamda Kocasinan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Turgutreis, Yakut, Fevziçakmak, Yenidoğan, Mevlana, Mithatpaşa, Sümer, Beyazşehir, Barbaros, Erkilet Ertuğrulgazi, MOBİLYAKENT, Cırgalan ve Erciyesevler olmak üzere toplam 15 adet kemerli çeşme yaptırılmıştır. Kocasinan Belediyesi bu yıl Yıldızevler, Şeker ve Erkilet Mahallelerine 3 yeni çeşme kazandıracak. – KAYSERİ

akcakalehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu