Sağlık

Küresel ısınma sıtma vakalarını Türkiye’ye taşıyabilir

Küresel ısınmanın bulaşıcı hastalıkların yayılmasına etkisine ilişkin çalışmalardan biri geçtiğimiz ay The Lancet tıp dergisinde yayımlandı.

“İklim değişikliği ve sıtma: Tahminler gerçeğe dönüşüyor” başlıklı çalışmada, iklim değişikliği nedeniyle sıtmanın giderek daha belirgin hale geldiği, artan sıcaklıklar, değişen yağış düzeni ve birçok hava olayının sıtmanın yaşam döngülerini ve yaşam alanlarını etkilediği belirtildi. -sivrisinek taşıyor.

İklim değişikliğinin sıtmaya etkisi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Emine Kiraz, iklim değişikliğinin sıtmanın yayılımını nasıl etkilediğini şöyle anlattı: “Sıcaklıkların artmasıyla birlikte endemik bölgelerde ve sivrisineklerdeki parazitin büyüme döngüsü değişecektir. Daha düşük rakımlar, bu faktörler parazitin daha hızlı gelişmesine, bulaşmanın artmasına ve dolayısıyla hastalık yükünün artmasına neden olacaktır.”

Kiraz, Türkiye’de iklim değişikliği nedeniyle geçmişte görülen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıtma vakalarının yeniden ortaya çıkabileceği, sıcaklıkların artması nedeniyle ise kuzey bölgelerde bile görülebileceği uyarısında bulundu. Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi’nde daha önce görülmeyen bir durumun yaşandığını söyleyen ve DSÖ, 2025 yılı öngörülerinin hastalığın gerçekten iklim değişikliğiyle birlikte kuzeye yayılacağı yönünde olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu