Ekonomi

Petrobras Soya Fasulyesi Yağını Biyoyakıta Dönüştürdü

RIO DE JANEIRO, 8 Kasım (Xinhua) — Brezilya’nın devlete ait petrol şirketi Petrobras, tarihi bir ilki gerçekleştirerek yüzde 100 soya fasulyesi yağını biyoyakıta dönüştürmeyi başardığını duyurdu.

Şirketten çarşamba günü yapılan yazılı açıklamada, “Riograndense Petrol Rafinerisi’nin (RPR), akışkan katalitik kırma ünitesinde yüzde 100 soya yağı işleyerek tarihi bir başarıya imza attığı” belirtildi.

Petrobras CEO’su Jean-Paul Prates, petrol şirketinin güç dönüşümü yolunda sağlam ve geri dönülemez bir şekilde ilerlediğini belirtti.

Prates, “Bitkisel yağdan tipik petrol ürünleri üretiyoruz. Bu, Brezilya’ya fayda sağlayan inovasyon ve enerji dönüşümünün birleşimidir. Petrobras bir kez daha küresel etkiye sahip önemli teknik, ekonomik ve sosyal dönüşüm süreçlerine liderlik ediyor” dedi.

Söz konusu duruşma, RPR’nin aralarında Petrobras, Braskem ve Ultra’nın da bulunduğu hissedar şirketleri arasında Mayıs 2023’te imzalanan iş birliği anlaşması sayesinde gerçekleştirildi.

Petrobras, teknolojinin gelişimini tamamlamak için yaklaşık 45 milyon real (yaklaşık 9 milyon ABD Doları) yatırım yapıyor.

RPR Baş Denetçisi Felipe Jorge, Petrobras’ın teknolojisinin biyolojik arıtmayı gelecek için etkili bir geçiş stratejisi haline getirdiğini söyledi.

Jorge, “İlk adım atıldı. Petrobras’ın Riograndense’ye lisanslı teknolojisi, mevcut emtia ve yakıt piyasamıza hizmet etmeye devam ederken, gelecek yılın başında yenilenebilir enerji üretmemize olanak sağlayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu